Mundur

Bluza
1. Prawy rękaw*
1.1 Oznaczenia sprawności, które zuch dostają od nas. Trójkątne plakietki naszywamy na kształt koła.

2. Prawa strona
2.1 Plakietki okolicznościowe w formie paska
2.2 Pozostałe odznaki i plakietki okolicznościowe – są to plakietki z obozów, biwaków i różnorakich wyjazdów.

3. Lewa strona
3.1 Znaczek Zucha
3.2 Gwiazdki zuchowe – pod Znaczkiem Zucha.

4. Lewy rękaw
4.1 Plakietka gromady
4.2 Oznaczenie funkcji szóstkowego – tylko niektóre zuchy

*Rękawy należy podwijać


Getry – granatowe bez pasków
Czarna spódniczka
Czarne krótkie spodenki
Granatowe wstążki do włosów 

 _____________________________________________

Sklepy harcerskie
· Łódź
Sklep „Łazik” pl. Kościelny 8 tel. 42 632 63 42 

· Ksawerów
Sklep „MIRAN” ul. Łódzka 153 (po lewej stronie)

W Ksawerowie dostępne są wodne bluzy mundurowe od 140 cm.
Mniejsze bluzy mundurowe (128 cm, 134 cm) są dostępne tylko w Składnicy Harcerskiej „Skaut”!!!

http://sklep.harcerstwo.pl/?prod=9348&cat=78

Szczegółowe wymiary:

Wzrost 128 cm: dł. rękawa 46cm, dł. bluzy mierzona od karku 54 cm, obwód klatki piersiowej 92cm.
Wzrost 134 cm: dł. rękawa 48cm, dł. bluzy mierzona od karku 58 cm, obwód klatki piersiowej 94cm.
Wzrost 140 cm: dł. rękawa 50cm, dł. bluzy mierzona od karku 62 cm, obwód klatki piersiowej 96cm.
Wzrost 146 cm: dł. rękawa 52cm, dł. bluzy mierzona od karku 64 cm, obwód klatki piersiowej 98cm.

_____________________________________________

Historia i tradycja wodnego munduru

• Bluza
Skąd wzięła się bluza? Podobno, gdy na okrętach brakowało ludzi do pracy, kapitanowie łodzi kaperskich porywali ludzi z lądu. W tym celu wysyłali bosmana z kilkoma pomocnikami na ląd. Gdy łowcy wyłapali odpowiedniego kandydata wzrokiem, spijali go, a następnie wyprowadzali na zewnątrz dla „otrzeźwienia”. Zarzucali delikwentowi worek z płótna na głowę i zawiązywali go w pasie. Tak unieruchomionego „ochotnika” transportowano na okręt. Później wycinano w worku otwory na głowę i ręce, i ubiór do pracy był już gotowy. Pierwotnie mundur miał postać granatowej kurtki, został zastąpiony przez bluzę dopiero w 1890 r. Bluza zaś pochodzi prawdopodobnie od XVI i XVII wiecznych chałatów noszonych przez wytrawnych żeglarzy. Na początku bluzy były szyte z płótna żaglowego, były bezkształtne i posiadały otwory na ręce i głowę, ale przynajmniej nie przemakały.

• Granat kolorem marynarzy
Oficerowie angielskiej Marynarki Królewskiej spotykali się w kawiarni „Will’s Coffee Hause” w Londynie (późniejsza siedziba Scotland Yardu). Postanowili unowocześnić marynarskie odzienie, w tym celu wysłali petycję do Admiralicji. Każdy z oficerów miał zaprezentować swój projekt munduru. Większość z nich zdecydowała się na stroje podobne do mundurów flot innych krajów. Jednak jeden z nich pojawił się w granatowej kurtce z białymi wyłogami. Projekt munduru musiał zostać zaakceptowany przez króla. Podczas jednej ze swych konnych przejażdżek król Jerzy II spotkał przejeżdżającą księżną w granatowo-białym kostiumie przyozdobionym złotem. Ten przypadek podobno zaważył na decyzji króla i granat stał się oficjalnym kolorem marynarki brytyjskiej.

• Kołnierz
Początkowo miał chronić górną część bluzy przed zabrudzeniem jej przez długie i nie zadbane włosy. Kiedyś żeglarze splatali włosy w warkocz i smarowali go smołą sztokholmską (tak by fryzura była sztywna i mogła zabezpieczyć kark przed uderzeniem). Jednak maź nie wpływała korzystnie na wygląd munduru, więc na stały kołnierz nałożono kołnierz ochronny. Gdy moda na warkocze (po 40 latach) ustała, marynarze pozostawili kołnierz jako ozdobę munduru.

• Trzy białe paski
Kołnierz obszyty jest trzema białymi taśmami. Według planów miały być dwa paski, jednak z niewiadomych przyczyn admiralicja zadecydowała o naszyciu trzech. Morskie opowieści mówią, że paski są symbolem trzech wielkich zwycięstw admirała Horatio Nelsona (pod Abu Kirem, Kopenhagą i Trafalgarem). Rosjanie powiązali paski z trzema zwycięstwami admirała Fiodora Uszakowa. A Francuzi uważają, że każdy pasek zwykł oznaczać zdobycie przez żeglarza jednego z oceanów.

 • Koszulka
Pod mundurem marynarze noszą żeglarską koszulkę. Przeważnie jest biała, może mieć błękitny brzeg dookoła szyi. Znane są też koszulki w biało-niebieskie pasy. Te ostatnie noszą nazwę „duszy morskiej” i pochodzą z floty rosyjskiej. Marynarze nie rozstawali się z nią nawet po zakończeniu służby na morzu. W końcu była symbolem przynależności do marynarskiej braci!

12 Responses to Mundur

 1. Witam
  Moja córka należała do waszej drużyny przez rok, niestety z powodu przeprowadzki przestała chodzić i w związku z tym mam do odsprzedania mundur po niej. Kupiłam go za 88zł i szkoda, by wisiał w szafie, a komuś może się przyda i zawsze to taniej.
  Odsprzedam mundur za 60zł, rozmiar 152cm.
  Kontakt na maila: zuza.m182@wp.pl
  Pozdrawiam

 2. Jeszcze trochę a będziecie wszyscy granatowi ! :) To tylko kwestia czasu. :)
  Jak jedna wielka rodzina ;) Tęsknie za Wami :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.