Kim jest zuch?

Zuch to najmłodszy członek ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego), który należy do gromady zuchowej (GZ). Dla zucha kodeksem moralnym, przyjmowanym dosłownie, jest Prawo Zucha, które dzieci poznają na pierwszych zbiórkach i obligują się przestrzegać. Poprzez różnorodne, odpowiednio dobrane gry i zabawy zuchy nabierają dobrych nawyków, które powoli zaczynają tworzyć kręgosłup moralny małego człowieka. Wszystkie działania wychowawcze odbywają się pośrednio poprzez formę najbliższą dzieciom – zabawę. Wcielając się w doktorów, rycerzy czy czarodziejów dzieci jednocześnie przeżywają niezapomniane przygody i doskonale się bawią… Podczas zbiórek i innych przedsięwzięć gromady, zuchy zdobywają sprawności i gwiazdki, które rozwijają ich zainteresowania i pomagają w zdobywaniu nowych umiejętności. Zuch, na którego mundurze pojawia się kolejny znaczek sprawności, czy gwiazdka, czuje się dumny i dowartościowany, świadomy, że jest w czymś dobry i został doceniony. Kiedy rękawy munduru powoli zaczną robić się za krótkie, a wszystkie zuchowe ścieżki okażą się dobrze znane to znak, że najwyższy czas, aby wkroczyć w szeregi harcerzy…

 (źródło tekstu: www.zuchy.zhp.pl)

16 Responses to Kim jest zuch?

 1. Zbiurki są super poznamy nowe go druha oby był tak samo fajny jak te druhny i oczywiście musi być wytrwały bo inaczej z
  nami długo nie wytszyma.

 2. Zuch to nie tylko dziecko w huście lub mundurze
  ale dziecko przestrzegają praw zucha,przeżywające
  rużne przygody i znające okrzyki.

  TO WŁAŚNIE JEST ZUCH.

 3. Lubie chodzić na zuchy to najlepsze zabicie nudy.
  Na zuchach wybieramy się na różne przygody, bawimy się w różne zabawy , chodzimy na różne wycieczki (na festiwalu
  piosenki wygraliśmy wejście na ściankę wspinaczkową).
  Ciekawe tylko kiedy na nią wejdziemy ?????????????????????????????

 4. Druhny chyba majom poczucie humoru
  poniewarz przebierajom sie za rurzne postacie z ,,Harego Pottera‘‘ np:
  dr.Jula-zgredek
  dr.Marta-dyrektor Hogwartu
  dr.Ola-profesor Mudi.

  Druhny som super!!!!!!!!!.

 5. wiecie zuch nie tylko jest z harcerstwa i jest przyjacielem harcerstwa i ma to co maw sercu idzie z głosem serca bo serce wie co zrobić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.